Książka, Zabawa

Czytaj dziecku! – pierwsze książeczki malucha

Czytaj dziecku! - pierwsze książeczki malucha

Badania rezonansem magnetycznym mózgu potwierdzają, że wczesne czytanie dzieciom zwiększa ich aktywność w obszarach myślenia i kształtuje późniejszy rozwój językowy.
Kiedy więc zacząć?

Lekarze zaobserwowali, że dzieciom można czytać już w okresie prenatalnym. Warto to robić od momentu, gdy zaczynają słyszeć tj. ok. 20 tygodnia życia płodowego. Rodzice potwierdzają, że po urodzeniu, takie maluchy pozytywnie reagują i uspokajają się słysząc znaną im rymowankę lub wierszyk.

Czytanie niemowlętom ciągle wzbudza niestety wiele kontrowersji.
Przeciwnicy twierdzą, że maluchy nie widzą liter, nie mówią i niewiele rozumieją.

Moim zdaniem, właśnie teraz jest już odpowiedni moment, aby zacząć wspólne oglądanie i czytanie książek dostosowanych do wieku i wrażliwości malca (ilustracje, tekst, treść, kolory, wykonanie). Im wcześniej wprowadzimy dziecko w świat książek, tym większe prawdopodobieństwo, że wychowamy małego czytelnika.

Pamiętajmy, że czytanie powinno kojarzyć się niemowlęciu z bliskością, przyjemnością i ciekawym sposobem spędzenia czasu. Wybierzmy więc odpowiednią chwilę – najlepiej kiedy maluch jest wypoczęty; angażujmy się w przedstawienie historii – naśladujmy odgłosy, wcielajmy w role a kiedy mały czytelnik marudzi lub ziewa – zamknijmy książkę.

W czytaniu nie tylko chodzi o łączenie liter więc nie czekajmy do momentu zbliżania się dziecka do przedszkola czy szkoły!

Oto kilka naszych propozycji idealnych do rozpoczęcia książkowej przygody z maluchem:

Czytaj dziecku! - pierwsze książeczki malucha

„Maluszek patrzy” – wydawnictwo Galaktyka

Seria „Maluszek patrzy” wydawnictwa Galaktyka to książeczki dostosowane do możliwości poznawczych i społeczno-emocjonalnych dzieci w wieku 3-6 miesięcy.
Proste kształty, wzory, formy, wyraźne kontury i kontrastowa kolorystyka są idealne dla oka maluszka. Kwiatki, kropki i figury o różnych rozmiarach pomagają stymulować umiejętności wzrokowe, spostrzegawczość i rozwój psychiczny dziecka.Uczą przy tym koncentracji, wyciszenia i rozpoznawania poszczególnych elementów.
Niewielkie rozmiary, zaokrąglone brzegi i sztywne strony książek idealnie pasują do małych rączek, są bezpieczne i posłużą dzieciom znacznie dłużej niż tylko kilka miesięcy.

Czytaj dziecku! - pierwsze książeczki malucha

„Czarne czy białe” – wydawnictwo Olesiejuk

W serii kartonowych książeczek „Czarne czy białe” wydawnictwa Olesiejuk znajdziemy tytuły takie jak: „Osoby”, „Podróże”, „Rzeczy” czy „Zwierzęta”. Wszystkie publikacje zostały dokładnie dopasowane do możliwości rozwojowych i motorycznych dzieci w wieku od 6 miesiąca życia. Książeczki są przede wszystkim bardzo lekkie, małe, posiadają grube, tekturowe strony oraz zaokrąglone i bezpieczne rogi co jest szczególnie istotne przy samodzielnym chwytaniu, obracaniu i przekręcaniu stron.

Poprzez użycie kontrastowych czarno-białych barw z niewielkim dodatkiem innego jaskrawego koloru maluch przyzwyczaja oko oraz mózg do koncentracji na szczególe. Warto zwrócić także uwagę na uzupełnienie ilustracji wyraźnymi podpisami  wprowadzającymi dziecko w świat liter, nazw i w przyszłości ułatwiającymi naukę czytania.

Czytaj dziecku! - pierwsze książeczki malucha

„Obrazki dla maluchów” – wydawnictwo Olesiejuk

Bajecznie kolorowa a przy tym realistyczna seria książeczek „Obrazki dla maluchów” wydawnictwa Olesiejuk to propozycja dla nieco starszych czytelników. W bogatej kolekcji znajdziemy m.in. tytuły: „Owoce”, „Dzikie zwierzęta”, „Pojazdy”, „Wieś”, „Świat w ruchu”, „Małe stworzonka”, „Krok po kroku”, „Zwierzęta i ich dzieci”, „Kolory”, „Boże Narodzenie”, „Góry”, „Morze”, „Warzywa”, „Ciało” czy „Przyroda”.

Publikacje są w pełni dostosowane dla małych odkrywców, badających książeczki nie tylko wzrokiem ale także zmysłami intensywnego dotyku czy smaku 🙂 Tekturowo-piankowa okładka, grube, łatwe do przekręcania strony oraz zaokrąglone rogi gwarantują bezpieczeństwo oraz są nieco trudniejsze do zniszczenia przez małe rączki i ostre ząbki.
Duże obrazki o wyraźnych konturach i żywych kolorach wzbogacone zostały o podpisy oraz krótkie, proste pytania odnoszące się do ilustracji przez co maluch jest jeszcze mocniej zainteresowany i skoncentrowany nie tylko na wspólnym czytaniu ale także rozwiązywaniu zagadek.