Wyprawka

Termometr – niezbędnik rodzica

Każdy rodzic wie, że mając w domu malucha, zawsze trzeba być przygotowanym na nagłe, nieplanowane  wypadki. Dlatego też, domowa apteczka powinna być obowiązkowo wyposażona m.in. w termometr do pomiaru temperatury ciała dziecka.

Na rynku dostępne są niemalże setki modeli, co więc wybrać?

Często słyszy się, że najdokładniej temperaturę mierzą tradycyjne termometry rtęciowe. W 2009 roku, zostały one jednak całkowicie wycofane ze sprzedaży i na ich miejsce wprowadzono szklane termometry wypełnione alkoholem, które, według mnie, nie należą do najwygodniejszych  przy mierzeniu temperatury niemowlaka. Nasz maluch jest dość ruchliwy i utrzymanie go nieruchomo z termometrem np. pod pachą graniczy z cudem.

Przez jakiś czas do mierzenia temperatury ciała dziecka, pomieszczeń czy wody do kąpieli używaliśmy termometru elektronicznego, bezdotykowego. Miał krótki czas pomiaru był wygodny i łatwy w użyciu ale niestety, nie był wystarczająco dokładny bo zdarzało się, że mierząc temperaturę kilkakrotnie pod rząd natrafialiśmy na znaczące rozbieżności.

W większości termometrów elektronicznych do poprawnego pomiaru temperatury ciała potrzebny jest około 2 cm obszar odsłonięty od włosów.  Prawidłowym miejscem pomiaru jest środek czoła ale co należy zrobić, jeśli czoło jest spocone lub zachodzą na niego włosy?

Jak informują nas producenci termometrów, każda czynność związana ze skórą, nawet lekkie przetarcie spoconego czoła, które powoduje naruszenie struktury naskórka, będzie mocno zaburzać prawidłowy pomiar.

Na rynku możemy znaleźć już termometry, które rozwiązują ten problem i dają możliwość mierzenia temperatury na powiece lub oku, które z reguły się nie poci i najszybciej oddaje temperaturę właściwą. Taki termometr działa w systemie LED i nie wysyła żadnych wiązek przez co jest całkowicie bezpieczny. Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie wolno dokonywać pomiarów na powiece czy oku bez wyraźnej informacji w instrukcji termometru.

Poza możliwością dokonywania pomiaru na powiece (oku) w przypadku np. spoconego czoła warto również zwrócić uwagę czy termometr posiada sensor odległości pomiaru tzn. czy wskazuje określoną, poprawna odległość od ciała w jakiej powinno mierzyć się temperaturę. Jest to bardzo istotne ponieważ sensor niweluje różnice pojawiające się w kolejnych po sobie pomiarach temperatury – co z kolei rzutuje na wiarygodność wyniku.

Pamiętajmy też, że producenci termometrów informują nas w instrukcji obsługi o konieczności dostosowania temperatury termometru do temperatury panującej wokół. Samo mierzenie temperatury ciała powinno odbywać się więc w temperaturze pomieszczenia, w którym przebywa pacjent. Taka kalibracja trwa średnio około 30 minut a nie zawsze mamy czas by opóźnić dokonywanie pomiarów.  Jest to więc kolejna ważna funkcja, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego i wiarygodnego urządzenia.

Nasz wybór padł na termometr marki Tecnimed o nazwie Visiofocus. Model Visiofocus 06400, którego używamy jest termometrem, przeznaczonym do użytku prywatnego i medycznego. Poza możliwością pomiaru na środku czoła, powiece (oku) czy żyle szyjnej (certyfikat bezpieczeństwa), posiada także LED-owy sensor odległości i szybką ręczną kalibrację do temperatury otoczenia ale jeśli znajduje się on w pomieszczeniu, gdzie np. przebywa dziecko – pomiaru dokonujemy bez takiej konieczności i trwa on 1 sekundę.

Termometrem możemy zmierzyć temperaturę ciała, cieczy i przedmiotów. Jest intuicyjny, wygodny i łatwy w użyciu. Dodatkowo, ma gwarantowane 10 lat żywotności w warunkach szpitalnych, gdzie wykonuje się ogromną ilość pomiarów.
A na koniec mamy dla Was niespodziankę – kod rabatowy, z którym kupicie termometr w cenie od 275zł do 282zł (w zależności od sposobu dostawy) zamiast 319zł. Wystarczy wpisać focuswa1 tutaj 🙂