Wyprawka

Termometr – niezbędnik rodzica

Termometr - niezbędnik rodzica

Każdy rodzic wie, że mając w domu malucha, zawsze trzeba być przygotowanym na „nagłe wypadki”. Dlatego też, domowa apteczka powinna być obowiązkowo wyposażona m.in. w termometr do pomiaru temperatury ciała dziecka.

Na rynku dostępne są niemalże setki modeli, co więc wybrać?

– Mówi się, że najdokładniej temperaturę mierzą tradycyjne termometry rtęciowe. W 2009 roku, zostały one jednak całkowicie wycofane ze sprzedaży i na ich miejsce wprowadzono szklane termometry wypełnione alkoholem, które, według mnie, nie należą do najbezpieczniejszych dla niemowlaka.

– Jeśli chodzi o termometr paskowy przyklejany na czoło, to nie widzę sensu jego użytkowania, ponieważ pokazuje on tylko orientacyjną temperaturę ciała.

– Termometr-smoczek to ciekawa propozycja dla rodziców, których dzieci korzystają ze smoczka. Nasz maluch akceptuje tylko palce…

– Standardowy termometr elektroniczny, dotykowy mierzący temperaturę pod pachą, w ustach, odbycie lub uchu też się u nas nie sprawdził. Nasz maluszek jest dość ruchliwy i utrzymanie go nieruchomo z termometrem graniczy z cudem (szczególnie w nocy). Poza tym, zawsze kiedy malec miał mocno gorące czoło, nasz termometr pokazywał 36,6.

– Aktualnie do mierzenia temperatury ciała dziecka, pomieszczeń czy wody do kąpieli używamy termometru elektronicznego, bezdotykowego, na podczerwień. Ma krótki czas pomiaru, jest wygodny i łatwy w użyciu. Posiada ostrzeżenia dźwiękowe i podświetlany wyświetlacz, co przydaje się w nocy. Niestety, nie jest idealny bo zdarzyło się, że mierząc temperaturę trzykrotnie pod rząd natrafiliśmy na rozbieżności…