Wyprawka

Higiena uszu dziecka

Higiena nosa niemowlaka

Pielęgnacja uszu niemowlaka jest tak samo istotna jak czyszczenie noska czy oczu.
Trzeba pamiętać, że nieprawidłowa higiena uszu może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia tego narządu, ale również dla rozwoju dziecka.

Przede wszystkim, nie należy drażnić przewodu słuchowego patyczkami higienicznym, nawet tymi przeznaczonymi wyłącznie dla noworodków, ponieważ można bez problemu uszkodzić niezwykle wrażliwą na dotyk błonę bębenkową. Dodatkowo, wkładając patyczek do ucha dziecka, nie usuwamy woskowiny, tylko przesuwamy ją jeszcze głębiej, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Może to zdziwić, ale w dużym stopniu uszy maluszka czyszczą się same. Nadmiar woskowiny jest systematycznie wydalany a pozostała jej część spełnia istotną funkcję nawilżająco-ochronną.

Wystarczy więc, jeśli ręcznikiem bądź bawełnianym wacikiem kosmetycznym namoczonym w ciepłej wodzie, przemyjemy płatek ucha i usuniemy zalegający na małżowinie wosk, nie zapominając także o obszarach za uszami, gdzie chętnie zbierają się resztki śliny lub mleka.

W przypadku stałego nadmiaru woskowiny można zastosować parafinę lub apteczne preparaty w płynie, rozpuszczające i ułatwiające usunięcie jej pokładów z ucha.