Wyprawka

Higiena nosa niemowlaka

Higiena nosa niemowlaka

Prawidłowa higiena nosa niemowlaka jest niezbędna nie tylko wtedy, gdy pojawia się katar.
Na co dzień mogą zalegać w nim również resztki pokarmu, które dostały się do nosa w wyniku ulewania i skutecznie utrudniają dziecku oddychanie.

Z racji tego, że maluszek potrafi oczyścić swój nos jedynie poprzez kichnięcie, nie zapominajmy o usuwaniu wydzieliny mogącej doprowadzić do tzw. sapki niemowlęcej czyli utrudnionego oddychania na skutek niedrożności oraz obrzęku śluzówki.

Podstawowym środkiem służącym do usuwania nieczystości z małego noska jest sól fizjologiczna, czyli 0,9-procentowy roztwór chlorku sodu. Jeśli maluch ma katar, powinniśmy użyć specjalnie przeznaczonej do tego celu gruszki lub aspiratora.

My, na tę chwilę, wybraliśmy urządzenie NoseFrida, które jest bezpieczne i na tę chwilę, spełnia swoją funkcję. Nasz maluszek szybko oswoił się z aspiratorem ale podejrzewam, że niektóre dzieci początkowo mogą się zwyczajnie bać tego dziwnego przyrządu.

Użycie aspiratora nie jest skomplikowane, wystarczy końcówkę rurki przyłożyć do noska i zasysać powietrze poprzez ustnik. Jeśli katar jest gęsty, producent zaleca, by dodatkowo rozrzedzić wydzielinę specjalnymi kroplami lub sprayem.

Higiena nosa niemowlaka

Do tego celu polecamy Baby Cap Spray – w 100% naturalny, nie zawierający konserwantów, izotoniczny roztwór wody morskiej bogaty w mikroelementy magnezu, miedzi, srebra, cynku, siarki. Działa dobroczynnie na śluzówkę nosa odżywiając ją, nawilżając i  zapobiegając jednocześnie zaleganiu alergenów. 

To co dla nas istotne, zamknięty jest on w poręcznym opakowaniu 30 ml dzięki czemu wielka butla nie przeraża malucha. Odpowiedni aplikator pozwala na rozpylenie sprayu w postaci delikatnej mgiełki a nie silnym strumieniem, przez co produkt może być stosowany u dzieci od pierwszego miesiąca życia. 

Higiena nosa niemowlaka