Książka

Brzechwa dzieciom

Brzechwa - Wiersze

Twórczości Jana Brzechwy, wybitnego polskiego poety, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci nie trzeba nikomu przedstawiać. Utwory pełne humoru i zaskakujących zakończeń takie jak „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Samochwała”, „Na wyspach Bergamutach”, „Leń” czy „Pan Kleks” to absolutna klasyka literatury dziecięcej.

Dorobek autora w poezji i prozie dziecięcej jest jednak znacznie większy. Na rynku znajdziemy wiele pozycji z wyborem wierszy autora, ciężej odnaleźć jest wydania z kompletnymi, wszystkimi dziełami nawet tymi nieco zapomnianymi, od lat niewznawianymi, ale na pewno wartymi przypomnienia. Z pomocą przychodzi nam wydawnictwo Nasza Księgarnia proponując pięknie ilustrowany, niepowtarzalny cykl utworów, w których zebrane zostało wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci.

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki” – Jan Brzechwa

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki

To pierwszy tom czteroczęściowego cyklu dzieł Brzechwy, w którym znajdziemy 26 bajek, arcydzieł klasyki dziecięcej tj. „Szelmostwa lisa Witalisa”, „Przygody rycerza Szaławiły”, „Trzy wesołe krasnoludki”, „Pchła Szachrajka”, „Kanato” czy rewelacyjny cykl o Panu Soczewce. Znajdziemy tu także te mniej znane, a nawet zapomniane utwory pisarza, dawno nie publikowane jak np. „Panieneczka z pudełeczka”, „Baśń o Rudobrodym Koźle” czy „Baśń o stalowym jeżu”.

Do każdego z utworów dobrano odpowiadające treści ilustracje, które wykonała Jola Richter-Magnuszewska. Cechuje je bogata paleta barw i jednocześnie elegancka prostota, które z pewnością trafią do młodego odbiorcy.

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze” – Jan Brzechwa

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze

To drugi tom edycji kompletnych utworów Jana Brzechwy zawierający wszystkie wiersze napisane przez poetę.

Tym razem innowacyjne ilustracje do dzieł stworzył wybitny ilustrator Artur Gulewicz. Grafiki są różnorodne, zbudowane z wielu elementów, struktur, przedstawione z odmiennych perspektyw. Wspaniale odzwierciedlają groteskowy charakter utworów.

Książka została wyjątkowo wydana. Oprawiona w twardą okładkę z ujednoliconą szatą graficzną, o dużym formacie. Przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale również rodzicom, którzy z sentymentem będą przypominać sobie kolejne utwory klasyka literatury dziecięcej.

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks” – Jan Brzechwa

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Pan Kleks

Pan Kleks to trzeci tom cyklu kompletnych utworów Brzechwy. Zawiera w sobie wszystkie trzy opowieści o Panu Kleksie, sztandarowej postaci polskiej literatury dziecięcej, doskonale znanej od pokoleń: „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”.

W pierwszej części opowiadań poznamy niezwykłą akademię i jej głównych bohaterów. W drugiej, będziemy towarzyszyć panu Kleksowi w podróży po niezwykłych krajach. Z kolei ostatnia historia trylogii to spotkanie z Adasiem Niezgódką i Alojzym Bąblem.

Pan Kleks to pozycja pełna wspaniałych, klimatycznych i różnorodnych ilustracji Marianny Szmytk. Grafiki wykonane zostały ołówkiem, akrylami w sprayu lub powstały z wycinanek. Są kolorowe, bajkowe i na długo przykuwają wzrok małych czytelników.

Naszym zdaniem, Brzechwa w wydaniu wydawnictwa Nasza Księgarnia to niezwykle wartościowa, obowiązkowa i niezbędna pozycja w biblioteczce każdego malucha i nie tylko 🙂