Inspiracje, Kultura, Zabawa

Smykofonia – na muzykę nigdy nie jest za wcześnie

Smykofonia - na muzykę nigdy nie jest za wcześnie

Wczesny rozwój zdolności muzycznych najmłodszych, rodzinne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych oraz idee związane z terminem audience development (rozwój publiczności) to główne założenia cyklu koncertów dla niemowląt i dzieci – Smykofonia.

Celem projektu przygotowanego przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich i Orkiestrę Sinfonia Varsovia we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury jest rozwijanie zdolności muzycznych najmłodszych, rozbudzenie fascynacji dźwiękami, promowanie dobrych praktyk i oswajanie ich z muzyką zwyczajowo zarezerwowaną dla dorosłych.

Smykofonia - na muzykę nigdy nie jest za wcześnie
Smykofonia różni się od tradycyjnych form umuzykalniania dzieci. Podczas koncertów dla niemowląt i dzieci do lat sześciu, które odbywają się w Mazowieckim Instytucie Kultury i siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia, najmłodsi wraz z dorosłymi siedzą na rozłożonych na podłodze dywanach i poduszkach lub mogą chodzić, klaskać, śpiewać czy tańczyć bo każdy rodzaj ruchu to forma wyrażania emocji.

Muzycy likwidują bariery i skracają dystans zapraszając młodych widzów do aktywnego uczestnictwa w koncertach.
Artyści nie grają na scenie lecz wśród słuchających co znosi barierę pomiędzy widownią a muzykami oraz pozwala dzieciom np. poznawać instrumenty z bliska.

Smykofonia - na muzykę nigdy nie jest za wcześnie

Program Smykofonii budowany jest w oparciu o doświadczenia fundacji, animatorów, pedagogów, ekspertów oraz wybitnych artystów. Kształt i dobór koncertów wynika z potrzeb i możliwości percepcyjnych małych melomanów.

Utwory są raczej krótkie i zróżnicowane, rytmiczne, mają przejrzystą fakturę i są tematycznie dobrane do danego cyklu.
Posłuchajcie fragmentów z marcowego koncertu wywołującego wiosnę gorącymi rytmami Hiszpanii:


Koncert trwa około 40-45 minut. W zależności od tematyki można nie tylko usłyszeć kojące czy rozbudzające dźwięki ale także np. obejrzeć profesjonalne wykonania tańców.
Poniżej kilka kroków energicznego marcowego flamenco:

Smykofonia - na muzykę nigdy nie jest za wcześnie
Smykofonia - na muzykę nigdy nie jest za wcześnie

Informacje o zbliżających się koncertach oraz bilety znajdziecie tutaj.