Książka, Zabawa

Zabawy językowe dla maluchów

Zabawy językowe dla maluchów

Nasza dzisiejsza propozycja to książki z serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać”, które  nie tylko pomagają w ćwiczeniu artykulacji najtrudniejszych głosek, gdy problem logopedyczny został już stwierdzony ale są także idealnym narzędziem pracy z dziećmi, które dopiero rozwijają swój aparat mowy.

Dodatkowo, co jest dla nas bardzo istotne, w każdej z publikacji rodzice znajdą informację, jakiego rodzaju trudności w wymowie malucha powinny ich zaniepokoić.

A oto pozycje z serii:

Zabawy językowe dla maluchów

„Wierszyki ćwiczące języki czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci” – Marta Galewska – Kustra, Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski

To zbiór rytmicznych, krótkich i opowiadających rzeczywiste historie rymowanek oraz pełnych humoru, ciekawych, przykuwających uwagę maluchów ilustracji.
Znajdziemy tu zabawne wierszyki przygotowane z uwzględnieniem odpowiednich etapów rozwoju mówienia: od prostych głosek do trudniejszych, coraz bardziej skomplikowanych wersów. W pierwszej części książki pojawiają się rymowanki dla najmłodszych – czterolatków, w drugiej dla pięciolatków, w trzeciej zaś zawarte zostały historyjki dla chojraków, czyli prawdziwe językowe wyzwania.

Dodatkową wartością są zaproponowane przez autorów, ćwiczenia na spostrzegawczość oraz fachowe informacje, dzięki którym rodzice mogą ustalić, czy ich dziecko powinno już daną głoskę wymawiać, i co zrobić, jeśli jej nie wymawia.
Jednym słowem zabawa i nauka dla małych i dużych!

Zabawy językowe dla maluchów

„Zeszytowy trening mowy czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci” – Marta Galewska – Kustra

Zeszyt ćwiczeń jest 64 stronicową kontynuacją „Wierszyków ćwiczących języki”, w której zebrano zadania związane z głoskami sprawiającymi dzieciom najwięcej kłopotu w rozwoju wymowy m.in.: k, g, l, ś, ź, ć, dź, s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, r.
Poszczególne rozdziały publikacji dostosowane zostały do wieku 4 i 5 letniego dziecka dzięki czemu rodzic może łatwo kontrolować stopień trudności ćwiczeń i proponować zadania odpowiednie dla grupy rozwojowej swojego malucha. Dodatkowo, co jest według nas dużym atutem książki, przy każdym ćwiczonym dźwięku znalazły się porady dla dorosłych – w jaki sposób pracować z dzieckiem, na co zwrócić uwagę, i co powinno zaniepokoić.

Wykonując zawarte w zeszycie polecenia, dzieci pracują nad koncentracją, poprawną artykulacją, grafomotoryką, ćwiczą sprawności słuchu fonemowego oraz rozwijają wyobraźnię twórczą. Książka stanowi idealnie dopracowany i przemyślany trening rozwojowy mowy ale również poprzez zróżnicowane propozycje ćwiczeń – począwszy od gry planszowej, przez wycinanki, rysowanki i zagadki, aż po labirynty jest pożyteczną rozrywką i doskonałą formą spędzenia czasu z rodzicem.

Zabawy językowe dla maluchów

„Z muchą na luzie ćwiczymy buzie czyli zabawy logopedyczne dla dzieci” – Marta Galewska – Kustra

Wesołe przygody dzielnej muchy Fefe to kolejna propozycja pomocy przy nauce poprawnej wymowy i ćwiczenia odpowiedniej ruchomości narządów artykulacyjnych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy.
Dzięki zabawnym bohaterom, śmiesznym historiom i kolorowym, charakterystycznym ilustracjom autorstwa Joanny Kłos, wykonywanie ćwiczeń i różnorodnych zadań staje się zabawą, w trakcie której maluch nawet nie orientuje się jaką ważną pracę realizuje.

Publikacja jest bardzo przejrzysta i przyjazna dla dzieci i dorosłych. Na każdej ze stron rodzic może zapoznać się z informacjami jak należy prawidłowo wykonać zadanie i jak pomóc maluchowi w prawidłowym wymawianiu głosek i wersów.
Książka przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci ale nasze dwulatki są nią już mocno zainteresowane 🙂

„Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy” – Marta Galewska – Kustra

Tym razem słynna bohaterka mucha Fefe wybrała się na nieplanowane wakacje. Przygody, które przeżywa podczas podróży, są świetną okazją do rozwijania u dzieci umiejętności opowiadania i ćwiczenia wyobraźni.

Autorka w ciekawy i sprytny sposób zachęca młodych czytelników i słuchaczy do tego, aby samodzielnie zacząć opisywać przygody muszki i wymyślać wiele nowych historii np. co spotkało muchę, co źle zrozumiała, jak było naprawdę.

To niezwykła, pełna humoru pozycja bardzo pomocna w nauce mówienia, która rozśmieszy nie tylko najmłodszych!